Belka
Wtorek, 23 Kwietnia 2024   imieniny: Jerzy, Wojciech
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

XLVIIII Sesja Rady Miasta

Data publikacji: 2014-03-05, Data modyfikacji: 2014-03-05
A A AWydrukDrukuj  
 

Schronisko dla bezdomnych zwierząt, sytuacja mieszkaniowa w Lubaniu, podsumowanie i plany Lubańskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, nowe stawki za wodę i ścieki – te tematy zdominowały XLVIII Sesję Rady Miasta Lubań, która odbyła się jak zwykle w ostatni wtorek miesiąca, czyli 25 lutego br.

Po oficjalnym otwarciu obrad przez Przewodniczącego Rady Miasta Lubań Mariana Kwolika radni przyjęli protokół poprzedniej sesji oraz sprawozdanie z pracy Burmistrza Miasta Lubań w okresie międzysesyjnym.

 

W kolejnym punkcie porządku zebrania radni zgłosili wnioski i zapytania, dotyczące między innymi porządku w różnych miejscach miasta, koniecznych do wykonania prac naprawczych, funkcjonowania miejskich jednostek i gremiów. Zgodnie z porządkiem obrad radni wysłuchali wystąpienia Teresy Powickiej, inspektor Wydziału Inwestycji i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta, która przedstawiła dane dotyczące sytuacji mieszkaniowej w Gminie Miejskiej Lubań na bazie zasobów komunalnych i socjalnych.

 

Z danych przedstawionych na sesji wynika, że w zasobach komunalnych posiadamy 956 lokali, w tym 77 lokali socjalnych. Ogółem na mieszkanie oczekuje 178 rodzin, z czego na liście osób ubiegających się o lokal mieszkalny figurują 24 rodziny, na liście z przekwaterowań figuruje 17 rodzin, na liście lokali socjalnych (np. wyroki eksmisyjne) figuruje 58 osób a na liście osób bezdomnych jest ich 79. W roku 2013 uzyskano 17 lokali mieszkalnych i 3 lokale socjalne. Oprócz suchych danych Teresa Powicka w rzeczowy sposób przedstawiła także ogólną sytuację ludzi mieszkających w lokalach o niższym standardzie, wymagających przekwalifikowania na lokale socjalne oraz osób zalegających z opłatami czynszu. Spieszne egzekwowanie od nich pieniędzy poprzez egzekucję komorniczą przedstawiła, jako problematyczne a często i bezcelowe, wskazując takie możliwości pomocy potrzebującym jak rozkładanie zaległości na raty i częściowe ich umarzanie. Podniosła również postulat zobowiązania Administracji Mieszkań Komunalnych do częstych przeglądów lokali, ponieważ bywają one oddawane w fatalnym stanie, a osoby mające trudności z samodzielnym funkcjonowaniem nie zawsze są obejmowane na czas odpowiednim wsparciem, co powoduje zagrożenie dla nich samych i ich sąsiadów. Na ten temat wywiązała się krótka dyskusja radnych, podnoszących np. problem tzw. „hobbystów zbierania śmieci”.

W kolejnym punkcie sesji rajcy wysłuchali podsumowania działania Lubańskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w roku ubiegłym oraz planów na rok bieżący, którego dokonała Wiesława Ogonowska, główna księgowa LPWiK. Radni Miejscy przyjęli jednogłośnie nowe stawki za wodę i ścieki w 2014 roku.

 

Następnie rajcy jednogłośnie odrzucili, jako bezzasadną skargę mieszkańca miasta na działanie dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Beaty Jurak i przeszli do najgorętszego punktu obrad – projektu uchwały w sprawie przystąpienia Gminy do tworzonego schroniska dla zwierząt w ramach przynależności do Związku Gmin "Kwisa". Wspomniany dokument długo dyskutowano, aby następnie na wniosek Komisji Budżetowo - Gospodarczej większością głosów zdjąć go z porządku obrad XLVIII sesji Rady Miasta Lubań do czasu uzyskania pełnych informacji na temat budżetowych, proceduralnych i infrastrukturalnych ram funkcjonowania przyszłego schroniska.

Zgodnie z kolejną decyzją rady, projekt uchwały w sprawie zasad i trybu korzystania z obiektów i urządzeń sportowych użyczonych Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Lubaniu powróci pod obrady na kolejnej sesji po powtórnych konsultacjach, ponieważ Burmistrz Miasta Lubań wniósł do niego istotną autopoprawkę. Dotyczyła ona szeroko komentowanej w ubiegłym roku sprawy rozszerzenia ulg na wstęp na pływalnię Laguna na wszystkich uczniów i studentów. Po wysłuchaniu odpowiedzi burmistrza Lubania Arkadiusza Słowińskiego na zapytania i wnioski i komunikatach, zakończono obrady. Jak zawsze z pełną treścią sprawozdania z sesji oraz podjętych uchwał można zapoznać się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Lubań lub w Biurze Rady Miasta.

 

 

UM Lubań, Źródło artykułu: www.luban.pl, Autor zdjęć: UM Lubań
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
lubański

Powiat lubański – powiat w województwie dolnośląskim z siedzibą w Lubaniu. Należą do niego gminy miejskie: Lubań, Świeradów-Zdrój, Leśna, Olszyna, Lubań, Platerówka, Siekierczyn oraz miasta Lubań, Świeradów-Zdrój, Leśna, Olszyna.

Do najbardziej znanych zabytków powiatu bez wątpienia należy Zamek Czocha, który kusi turystów z całego kraju i zapewnia szereg atrakcji. Jego niesamowita architektura i przepiękna okolica sprawiły, że nakręcono tam sporo filmów, a także teledysków. Dodatkowo w powiecie można udać się na wycieczkę szlakiem wygasłych wulkanów, co jest nietypową, ale bardzo interesującą formą spędzania czasu.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola